Switchcraft Inc. 35RAPC3BVN4
35RAPC3BVN4 picture photo
Mfg. Part Number
35RAPC3BVN4
Manufacturer
Product Category
Barrel - Audio Connectors
Brief Description
CONN JACK STEREO 3.5MM VERTICAL
Datasheet Download
35RAPC3BVN4.pdf
Availability of 35RAPC3BVN4
QUANTITY
35RAPC3BVN4 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35RAPC3BVN4
Internal Part NumberEIS-35RAPC3BVN4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSwitchcraft RoHS Info
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyBarrel - Audio Connectors
Series35
Packaging-
Connector TypePhone Jack
GenderFemale
Signal LinesStereo
Plug/Mating Plug Diameter3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone
Number of Positions/Contacts3 Conductors, 4 Contacts
Internal Switch(s)Single Switch
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
ShieldingUnshielded
Features-
Color - ContactSilver
Contact MaterialCopper Alloy
Contact Material - PlatingSilver
Housing MaterialThermoplastic
Housing ColorBlack
Operating Temperature-
Voltage - Rated-
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35RAPC3BVN4
Related Links35RAP, 35RAPC3BVN4 Datasheet, Switchcraft Inc. Distributor
35RAPC3BVN4 Details Description
Related parts for 35RAPC3BVN4
POWER ENTRY FILTERED 3A FLANGE datasheet.pdf
IC SUPERVISORY CIRCUIT SOT-23-6 datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
FUSE 250A 700V NON STD FAST datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CIR BRKR 13A 250VAC 65VDC datasheet.pdf
RES SMD 642 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES 169K OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
XBEE PRO WIRE ANT 250MW 200KBPS datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 60V FLATPACK datasheet.pdf