Rubycon 35RX301000MG412.5X25
35RX301000MG412.5X25 picture photo
Mfg. Part Number
35RX301000MG412.5X25
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
35RX301000MG412.5X25.pdf
Availability of 35RX301000MG412.5X25
QUANTITY
35RX301000MG412.5X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35RX301000MG412.5X25
Internal Part NumberEIS-35RX301000MG412.5X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesRX30
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 130°C
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current1.43A
Impedance40 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35RX301000MG412.5X25
Related Links35RX301000, 35RX301000MG412.5X25 Datasheet, Rubycon Distributor
35RX301000MG412.5X25 Details Description
Related parts for 35RX301000MG412.5X25
CAP ALUM 22000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC DIGITAL VIDEO ENCODER 44-QFP datasheet.pdf
RES SMD 5.6M OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV 60MA SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 5% 3/4W 1210 datasheet.pdf
ANT TWO-WAY VHF 160-170MHZ BN datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf