Panasonic Electronic Components ECJ-3VF1C105Z
ECJ-3VF1C105Z picture photo
Mfg. Part Number
ECJ-3VF1C105Z
Brief Description
CAP CER 1UF 16V Y5V 1206
Datasheet Download
ECJ-3VF1C105Z.pdf
Availability of ECJ-3VF1C105Z
QUANTITY
ECJ-3VF1C105Z Order Process
Ship out your order
Specifications of ECJ-3VF1C105Z
Internal Part NumberEIS-ECJ-3VF1C105Z
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECJ-3VF1C105Z
Related LinksECJ-3V, ECJ-3VF1C105Z Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECJ-3VF1C105Z Details Description
Related parts for ECJ-3VF1C105Z
IC FPGA 404 I/O 560MBGA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
IC VOLT DETECT/REG 3.0V SOT89-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 16POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 26.9VC SMC datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 50V T2H 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CAP CER 360PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
HDC-CT-DTP/HE-CM5 AWG 18 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Cage Clamp datasheet.pdf