Rubycon 35RX30470MSG10X20
35RX30470MSG10X20 picture photo
Mfg. Part Number
35RX30470MSG10X20
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
35RX30470MSG10X20.pdf
Availability of 35RX30470MSG10X20
QUANTITY
35RX30470MSG10X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35RX30470MSG10X20
Internal Part NumberEIS-35RX30470MSG10X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesRX30
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 130°C
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current720mA @ 120Hz
Impedance73 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35RX30470MSG10X20
Related Links35RX3047, 35RX30470MSG10X20 Datasheet, Rubycon Distributor
35RX30470MSG10X20 Details Description
Related parts for 35RX30470MSG10X20
RES SMD 1.87K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7.62MM 7POS OR datasheet.pdf
IC DETECT VOLT WINDOW SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
DIODE ZENER 130V 5W SMBJ datasheet.pdf
RES SMD 0.02 OHM 0.5% 2W 3637 datasheet.pdf
INTL UPS SMART PRO RACK/TOWER datasheet.pdf
TIE MOUNT #8 M4 SCREW PEEK datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 500MW SOD123 datasheet.pdf