Rubycon 35SGV4.7M4X6.1
35SGV4.7M4X6.1 picture photo
Mfg. Part Number
35SGV4.7M4X6.1
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
35SGV4.7M4X6.1.pdf
Availability of 35SGV4.7M4X6.1
QUANTITY
35SGV4.7M4X6.1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35SGV4.7M4X6.1
Internal Part NumberEIS-35SGV4.7M4X6.1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesSGV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current15mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35SGV4.7M4X6.1
Related Links35SGV4., 35SGV4.7M4X6.1 Datasheet, Rubycon Distributor
35SGV4.7M4X6.1 Details Description
Related parts for 35SGV4.7M4X6.1
IC REG LDO 2.5V 1.5A TO263-3 datasheet.pdf
RES 68 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 10A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM FORK INS datasheet.pdf
350 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
CAP FILM 50UF 5% 250VAC datasheet.pdf