Rubycon 35SKV220M10X10.5
35SKV220M10X10.5 picture photo
Mfg. Part Number
35SKV220M10X10.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
35SKV220M10X10.5.pdf
Availability of 35SKV220M10X10.5
QUANTITY
35SKV220M10X10.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35SKV220M10X10.5
Internal Part NumberEIS-35SKV220M10X10.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSKV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current360mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35SKV220M10X10.5
Related Links35SKV220, 35SKV220M10X10.5 Datasheet, Rubycon Distributor
35SKV220M10X10.5 Details Description
Related parts for 35SKV220M10X10.5
XFRMR LAMINATED 20VA THRU HOLE datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 10MHZ 8DIP datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY FOR 63819-0800 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A DO41 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf