Rubycon 35SLV22M6.3X6.1
35SLV22M6.3X6.1 picture photo
Mfg. Part Number
35SLV22M6.3X6.1
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
35SLV22M6.3X6.1.pdf
Availability of 35SLV22M6.3X6.1
QUANTITY
35SLV22M6.3X6.1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35SLV22M6.3X6.1
Internal Part NumberEIS-35SLV22M6.3X6.1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSLV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current44mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35SLV22M6.3X6.1
Related Links35SLV22, 35SLV22M6.3X6.1 Datasheet, Rubycon Distributor
35SLV22M6.3X6.1 Details Description
Related parts for 35SLV22M6.3X6.1
MOSFET P-CH 500V 8A TO-247 datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 1800PF 2% 16VDC 1206 datasheet.pdf
2MM SHROUDED BOARD MNT HDR 12 PO datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 0.68MH PC MNT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 48TQFP datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN 27POS 0.5MM SMD R/A datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 1.7A 68.75 MOHM datasheet.pdf