Rubycon 35ST155MB33225
35ST155MB33225 picture photo
Mfg. Part Number
35ST155MB33225
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLY 1.5UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
35ST155MB33225.pdf
Availability of 35ST155MB33225
QUANTITY
35ST155MB33225 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35ST155MB33225
Internal Part NumberEIS-35ST155MB33225
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPMLCAP (Polymer Multi-Layer Capacitor) Overview
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesPMLCAP®, ST
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypeBi-Polar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Surface Mount Land Size*
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35ST155MB33225
Related Links35ST155, 35ST155MB33225 Datasheet, Rubycon Distributor
35ST155MB33225 Details Description
Related parts for 35ST155MB33225
SWITCH TOGGLE SPDT 2A 120V datasheet.pdf
PCB COPPER CLAD POS 12X12"1 SIDE datasheet.pdf
IC ADC 12BIT W/REF W/CLK 24-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES 24.3K OHM .3W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
SECURE MOD PLUG TOOL & DIE 6-7 datasheet.pdf
390UF 450V 35X35MM 85C 2000H datasheet.pdf
CAP CER 4PF 25V NP0 008004 datasheet.pdf