Rubycon 35SZV2.2M4X5.5
35SZV2.2M4X5.5 picture photo
Mfg. Part Number
35SZV2.2M4X5.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
35SZV2.2M4X5.5.pdf
Availability of 35SZV2.2M4X5.5
QUANTITY
35SZV2.2M4X5.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35SZV2.2M4X5.5
Internal Part NumberEIS-35SZV2.2M4X5.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSZV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current25.2mA
Impedance3.7 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35SZV2.2M4X5.5
Related Links35SZV2., 35SZV2.2M4X5.5 Datasheet, Rubycon Distributor
35SZV2.2M4X5.5 Details Description
Related parts for 35SZV2.2M4X5.5
MOSFET N-CH 60V 7.7A I-PAK datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 300MA 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 12VIN 15VOUT 2W datasheet.pdf
RES 127K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 2W SMBJ datasheet.pdf
CONN SSL BRIDGE 2POS 3.6MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 200MW SOD323 datasheet.pdf