Rubycon 35YXF220MEFC10X12.5
35YXF220MEFC10X12.5 picture photo
Mfg. Part Number
35YXF220MEFC10X12.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
35YXF220MEFC10X12.5.pdf
Availability of 35YXF220MEFC10X12.5
QUANTITY
35YXF220MEFC10X12.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35YXF220MEFC10X12.5
Internal Part NumberEIS-35YXF220MEFC10X12.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXF
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current406mA
Impedance160 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35YXF220MEFC10X12.5
Related Links35YXF220M, 35YXF220MEFC10X12.5 Datasheet, Rubycon Distributor
35YXF220MEFC10X12.5 Details Description
Related parts for 35YXF220MEFC10X12.5
CABLE TIE HEAVY NAT 17.7" datasheet.pdf
CONN UMC PLUG STR 50 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 500KHZ TSOT23-5 datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 50VC SMB datasheet.pdf
CONN SMART CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
CAP CER 330PF 1KV Y5R RADIAL datasheet.pdf
RES 165 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 600 OHM 12W datasheet.pdf