Rubycon 35YXG1200MEFC12.5X30
35YXG1200MEFC12.5X30 picture photo
Mfg. Part Number
35YXG1200MEFC12.5X30
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
35YXG1200MEFC12.5X30.pdf
Availability of 35YXG1200MEFC12.5X30
QUANTITY
35YXG1200MEFC12.5X30 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35YXG1200MEFC12.5X30
Internal Part NumberEIS-35YXG1200MEFC12.5X30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXG
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.6A
Impedance24 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35YXG1200MEFC12.5X30
Related Links35YXG1200M, 35YXG1200MEFC12.5X30 Datasheet, Rubycon Distributor
35YXG1200MEFC12.5X30 Details Description
Related parts for 35YXG1200MEFC12.5X30
POT 1K OHM 1/2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS CABLE PIN datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
FAN BLOWER 51X25MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 9/16-18 UNF 4.5V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf