Susumu RG1608P-68R1-C-T5
RG1608P-68R1-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-68R1-C-T5
Brief Description
RES SMD 68.1OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-68R1-C-T5.pdf
Availability of RG1608P-68R1-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608P-68R1-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-68R1-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-68R1-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68.1
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-68R1-C-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-68R1-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-68R1-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-68R1-C-T5
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
DIODE GPP 0.5A 400V MINI TO269AA datasheet.pdf
CONN MAGJACK 4PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
FIXED IND 1.8MH 810MA 1.5 OHM datasheet.pdf
IC FPGA 72 I/O 84PLCC datasheet.pdf
RES 243 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 4A datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf