Rubycon 35YXG1500MEFCG412.5X35
35YXG1500MEFCG412.5X35 picture photo
Mfg. Part Number
35YXG1500MEFCG412.5X35
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
35YXG1500MEFCG412.5X35.pdf
Availability of 35YXG1500MEFCG412.5X35
QUANTITY
35YXG1500MEFCG412.5X35 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35YXG1500MEFCG412.5X35
Internal Part NumberEIS-35YXG1500MEFCG412.5X35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXG
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.7A
Impedance20 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35YXG1500MEFCG412.5X35
Related Links35YXG1500ME, 35YXG1500MEFCG412.5X35 Datasheet, Rubycon Distributor
35YXG1500MEFCG412.5X35 Details Description
Related parts for 35YXG1500MEFCG412.5X35
DOOR PLEXI 62.75X19.33" BLACK datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
CONN DUST COVER 28POS MTA-100 datasheet.pdf
RES SMD 0.39 OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 18-36VIN +/-05V datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 14POS datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 1.27MM SMD datasheet.pdf