Rubycon 35YXG680MEFC10X28
35YXG680MEFC10X28 picture photo
Mfg. Part Number
35YXG680MEFC10X28
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
35YXG680MEFC10X28.pdf
Availability of 35YXG680MEFC10X28
QUANTITY
35YXG680MEFC10X28 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35YXG680MEFC10X28
Internal Part NumberEIS-35YXG680MEFC10X28
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXG
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.1A
Impedance31 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35YXG680MEFC10X28
Related Links35YXG680, 35YXG680MEFC10X28 Datasheet, Rubycon Distributor
35YXG680MEFC10X28 Details Description
Related parts for 35YXG680MEFC10X28
CAP TANT 330UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A DL 16HTSSOP datasheet.pdf
CBL 36POS 0.5MM JMPR TYPE D 3" datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 16POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 50W 1% TO221 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS MALE TYPE E KIT datasheet.pdf