Rubycon 35YXH1800MEFCG412.5X40
35YXH1800MEFCG412.5X40 picture photo
Mfg. Part Number
35YXH1800MEFCG412.5X40
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
35YXH1800MEFCG412.5X40.pdf
Availability of 35YXH1800MEFCG412.5X40
QUANTITY
35YXH1800MEFCG412.5X40 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35YXH1800MEFCG412.5X40
Internal Part NumberEIS-35YXH1800MEFCG412.5X40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
SeriesYXH
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2A
Impedance17 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35YXH1800MEFCG412.5X40
Related Links35YXH1800ME, 35YXH1800MEFCG412.5X40 Datasheet, Rubycon Distributor
35YXH1800MEFCG412.5X40 Details Description
Related parts for 35YXH1800MEFCG412.5X40
OSC XO 36.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC PB ON/OFF CONTROLLER 12DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 0.51 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
DIE CUT-OFF BLADE - FRONT datasheet.pdf
BERG II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 254 TYP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf