Rubycon 35YXH330MEFC10X16
35YXH330MEFC10X16 picture photo
Mfg. Part Number
35YXH330MEFC10X16
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
35YXH330MEFC10X16.pdf
Availability of 35YXH330MEFC10X16
QUANTITY
35YXH330MEFC10X16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35YXH330MEFC10X16
Internal Part NumberEIS-35YXH330MEFC10X16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXH
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current665.5mA
Impedance60 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35YXH330MEFC10X16
Related Links35YXH330, 35YXH330MEFC10X16 Datasheet, Rubycon Distributor
35YXH330MEFC10X16 Details Description
Related parts for 35YXH330MEFC10X16
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8DMP datasheet.pdf
DIN STR RECEPT PRESSFIT datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 44V SNT-4A datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 9-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CAP MINI PANEL IND AMBER SEALED datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 6.34 OHM 1% 30W datasheet.pdf