Rubycon 35YXH470MEFC10X20
35YXH470MEFC10X20 picture photo
Mfg. Part Number
35YXH470MEFC10X20
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
35YXH470MEFC10X20.pdf
Availability of 35YXH470MEFC10X20
QUANTITY
35YXH470MEFC10X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35YXH470MEFC10X20
Internal Part NumberEIS-35YXH470MEFC10X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesYXH
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current770mA
Impedance46 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35YXH470MEFC10X20
Related Links35YXH470, 35YXH470MEFC10X20 Datasheet, Rubycon Distributor
35YXH470MEFC10X20 Details Description
Related parts for 35YXH470MEFC10X20
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 24POS .156 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 30V 4.9A 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 320KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 3.81MM datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 10V X8L 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 128POS .050 SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 27.00 MHZ 10.0PF SMD datasheet.pdf
SCA/CQM 8SMPR065F086OV S datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 10% 1600VDC datasheet.pdf