Vishay Semiconductor/Diodes Division GP15KHE3/54
GP15KHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
GP15KHE3/54
Brief Description
DIODE GEN PURP 800V 1.5A DO204AC
Datasheet Download
GP15KHE3/54.pdf
Availability of GP15KHE3/54
QUANTITY
GP15KHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of GP15KHE3/54
Internal Part NumberEIS-GP15KHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAxial Superectifier EOL 6/Nov/2015
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)800V
Current - Average Rectified (Io)1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 1.5A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)3.5µs
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 800V
Capacitance @ Vr, F-
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GP15KHE3/54
Related LinksGP15K, GP15KHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
GP15KHE3/54 Details Description
Related parts for GP15KHE3/54
HEX STANDOFF 4-40 ALUMINUM 3/8" datasheet.pdf
RES SMD 16.5KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
PANEL INDIC INCAND 28V YELLOW datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 150PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 2POS 2.2MM datasheet.pdf