Rubycon 35YXH470MEFCT810X20
35YXH470MEFCT810X20 picture photo
Mfg. Part Number
35YXH470MEFCT810X20
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
35YXH470MEFCT810X20.pdf
Availability of 35YXH470MEFCT810X20
QUANTITY
35YXH470MEFCT810X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35YXH470MEFCT810X20
Internal Part NumberEIS-35YXH470MEFCT810X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXH
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current770mA
Impedance46 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35YXH470MEFCT810X20
Related Links35YXH470M, 35YXH470MEFCT810X20 Datasheet, Rubycon Distributor
35YXH470MEFCT810X20 Details Description
Related parts for 35YXH470MEFCT810X20
IC POT/MEM DUAL NV 10K 14-FCP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
TERM DISC W/STB 300V 10A WM BLUE datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
RES 383 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
FERRITE CORE PQ 8.2UH N95 datasheet.pdf
BOOM ASSEMBLY datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 500MA AXIAL datasheet.pdf