Rubycon 35YXJ220MT78X11.5
35YXJ220MT78X11.5 picture photo
Mfg. Part Number
35YXJ220MT78X11.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
35YXJ220MT78X11.5.pdf
Availability of 35YXJ220MT78X11.5
QUANTITY
35YXJ220MT78X11.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35YXJ220MT78X11.5
Internal Part NumberEIS-35YXJ220MT78X11.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXJ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current640mA
Impedance130 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35YXJ220MT78X11.5
Related Links35YXJ220, 35YXJ220MT78X11.5 Datasheet, Rubycon Distributor
35YXJ220MT78X11.5 Details Description
Related parts for 35YXJ220MT78X11.5
DIODE SCHOTTKY 60V 3A DO201AD datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 150POS .050" SMD datasheet.pdf
PUSHBUTTON SWITCH GUARD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 17-20 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ3 PG16 datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf