Rubycon 35ZLH1800MEFC12.5X35
35ZLH1800MEFC12.5X35 picture photo
Mfg. Part Number
35ZLH1800MEFC12.5X35
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
35ZLH1800MEFC12.5X35.pdf
Availability of 35ZLH1800MEFC12.5X35
QUANTITY
35ZLH1800MEFC12.5X35 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35ZLH1800MEFC12.5X35
Internal Part NumberEIS-35ZLH1800MEFC12.5X35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLH
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.142A
Impedance12 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35ZLH1800MEFC12.5X35
Related Links35ZLH1800M, 35ZLH1800MEFC12.5X35 Datasheet, Rubycon Distributor
35ZLH1800MEFC12.5X35 Details Description
Related parts for 35ZLH1800MEFC12.5X35
RES 12.7K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 170MA 5 OHM TH datasheet.pdf
CONN HEADER 74POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 250MW SOT23 datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV -5V 16SOIC datasheet.pdf
CONN FPC TOP 23POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 36A AC/DC datasheet.pdf
CAP CER 4PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 40POS THRUHL datasheet.pdf
OSC MEMS 22.5792MHZ CMOS SMD datasheet.pdf