Rubycon 35ZLH1800MEFC12.5X35
35ZLH1800MEFC12.5X35 picture photo
Mfg. Part Number
35ZLH1800MEFC12.5X35
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
35ZLH1800MEFC12.5X35.pdf
Availability of 35ZLH1800MEFC12.5X35
QUANTITY
35ZLH1800MEFC12.5X35 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35ZLH1800MEFC12.5X35
Internal Part NumberEIS-35ZLH1800MEFC12.5X35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLH
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.142A
Impedance12 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35ZLH1800MEFC12.5X35
Related Links35ZLH1800M, 35ZLH1800MEFC12.5X35 Datasheet, Rubycon Distributor
35ZLH1800MEFC12.5X35 Details Description
Related parts for 35ZLH1800MEFC12.5X35
POT 1.0K OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
LED WARM WHITE DIFFUSED 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
PUNCH datasheet.pdf
RES 361 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
WB ROLLER PLUNGER SIDXIT CONN datasheet.pdf
PC MOUNT IEC OUTLET datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
CAP CER 30PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf