Rubycon 35ZLH680MEFC10X23
35ZLH680MEFC10X23 picture photo
Mfg. Part Number
35ZLH680MEFC10X23
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
35ZLH680MEFC10X23.pdf
Availability of 35ZLH680MEFC10X23
QUANTITY
35ZLH680MEFC10X23 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35ZLH680MEFC10X23
Internal Part NumberEIS-35ZLH680MEFC10X23
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesZLH
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.238A
Impedance18 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35ZLH680MEFC10X23
Related Links35ZLH680, 35ZLH680MEFC10X23 Datasheet, Rubycon Distributor
35ZLH680MEFC10X23 Details Description
Related parts for 35ZLH680MEFC10X23
TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC SMC datasheet.pdf
RES 15.8 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 35.7K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FILTER EMI 1000 PF C TYPE datasheet.pdf
BUZZ VDC 2.9KHZ 1M DELAY OFF datasheet.pdf
RES 0.374 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 348 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8SOIC datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 270VIN 6.5VOUT 100W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 21MM datasheet.pdf