Panasonic Electronic Components ELJ-NC33NJF
ELJ-NC33NJF picture photo
Mfg. Part Number
ELJ-NC33NJF
Brief Description
FIXED IND 33NH 220MA 510 MOHM
Datasheet Download
ELJ-NC33NJF.pdf
Availability of ELJ-NC33NJF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ELJ-NC33NJF Order Process
Ship out your order
Specifications of ELJ-NC33NJF
Internal Part NumberEIS-ELJ-NC33NJF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
ELJx Series Disc 19/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesNC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance33nH
Tolerance±5%
Current Rating220mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)510 mOhm Max
Q @ Freq15 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant1GHz
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.070" (1.80mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELJ-NC33NJF
Related LinksELJ-N, ELJ-NC33NJF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELJ-NC33NJF Details Description
Related parts for ELJ-NC33NJF
IC REG LDO 5V 0.5A TO220-3 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20UNF 4-20MA datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 3.81MM datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
Connector Socket 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 0.2A SOT563 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT datasheet.pdf
26500 16C 16#16 S TH PLUG WC datasheet.pdf
Spartan and Spartan-XL Families FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf
QPro Virtex 2.5V QML High-Reliability FPGAs IC datasheet.pdf