Rubycon 35ZLJ1200MG412.5X25
35ZLJ1200MG412.5X25 picture photo
Mfg. Part Number
35ZLJ1200MG412.5X25
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
35ZLJ1200MG412.5X25.pdf
Availability of 35ZLJ1200MG412.5X25
QUANTITY
35ZLJ1200MG412.5X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35ZLJ1200MG412.5X25
Internal Part NumberEIS-35ZLJ1200MG412.5X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLJ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.92A @ 120Hz
Impedance24 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35ZLJ1200MG412.5X25
Related Links35ZLJ1200, 35ZLJ1200MG412.5X25 Datasheet, Rubycon Distributor
35ZLJ1200MG412.5X25 Details Description
Related parts for 35ZLJ1200MG412.5X25
CONN HEADER 16POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
LED SINGLE ELEMENT YELLOW datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 16 POS .197 SMD datasheet.pdf
CONN READY NPN GEN PURPOSE FO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CABLE TWIN AX 30AWG 4PAIR 500' datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 500MW DO35 datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 0.2A SYNC datasheet.pdf