Rubycon 35ZLS390MEFC8X20
35ZLS390MEFC8X20 picture photo
Mfg. Part Number
35ZLS390MEFC8X20
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
35ZLS390MEFC8X20.pdf
Availability of 35ZLS390MEFC8X20
QUANTITY
35ZLS390MEFC8X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 35ZLS390MEFC8X20
Internal Part NumberEIS-35ZLS390MEFC8X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductZLS Series Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLS
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current775.5mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)35ZLS390MEFC8X20
Related Links35ZLS390, 35ZLS390MEFC8X20 Datasheet, Rubycon Distributor
35ZLS390MEFC8X20 Details Description
Related parts for 35ZLS390MEFC8X20
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN RECEPT 10POS 24AWG MTA156 datasheet.pdf
CONN PLUG STEREO 3.5MM HD R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 31A 0.325 MOHM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CT RELAY HDR ASSY 8P NAT datasheet.pdf
FLEX POLY MOLDED PART datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 600MA 2.835 OHM datasheet.pdf