Cinch Connectivity Solutions 361010-LB
361010-LB picture photo
Mfg. Part Number
361010-LB
Manufacturer
Product Category
Modular Connectors - Plugs
Brief Description
CONN MOD PLUG 10P10C
Datasheet Download
361010-LB.pdf
Availability of 361010-LB
QUANTITY
361010-LB Order Process
Ship out your order
Specifications of 361010-LB
Internal Part NumberEIS-361010-LB
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Connectors Labeling/Logo 10/Dec/2014
Standard Package8,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyModular Connectors - Plugs
Series36
Packaging-
Connector TypePlug
Cable Type-
Number of Positions/Contacts10p10c (RJ50)
Features-
Shielding-
Ratings-
Ingress Protection-
Termination-
Length-
Color-
Wire Gauge-
Contact Finish-
Contact Finish Thickness-
Contact Material-
Current Rating-
Voltage Rating-
Housing Material-
Shield Material-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)361010-LB
Related Links3610, 361010-LB Datasheet, Cinch Connectivity Solutions Distributor
361010-LB Details Description
Related parts for 361010-LB
CAP CER 4.7UF 25V X5R 0805 datasheet.pdf
RES .20 OHM 1% 5W AXIAL WW datasheet.pdf
SCR PHASE CTRL MOD 1200V 350A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
RES 3M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 10K OHM 50W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X6S 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 140MA 3.64 OHM datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR LAN9353 datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 20% 100VDC AXIAL datasheet.pdf