NMB Technologies Corp. 3610VL-04W-B29-E50
3610VL-04W-B29-E50 picture photo
Mfg. Part Number
3610VL-04W-B29-E50
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 92X25MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
3610VL-04W-B29-E50.pdf
Availability of 3610VL-04W-B29-E50
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
3610VL-04W-B29-E50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3610VL-04W-B29-E50
Internal Part NumberEIS-3610VL-04W-B29-E50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
Featured ProductVL Series Fans
3D Model3610VL-BXX.stp3610VL-BXX.prt3610VL-BXX.sldprt3610VL-BXX.igs
PCN Part NumberFan Motor Numbering System 13/Dec/2013
Standard Package90
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
Series3610VL
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 92mm L x 92mm H x 25mm W
Air Flow54.0 CFM (1.52m³/min)
Static Pressure0.200 in H2O (49.9 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise35.5 dB(A)
Power (Watts)2.16W
RPM3200 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.180A
Voltage Range7 ~ 13.8VDC
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3610VL-04W-B29-E50
Related Links3610VL-04, 3610VL-04W-B29-E50 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
3610VL-04W-B29-E50 Details Description
Related parts for 3610VL-04W-B29-E50
IDC CABLE - MSC20A/MC20M/MSC20A datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS VERT LATCH TIN datasheet.pdf
RES SMD 1.4M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMPER BRAID-PIC datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 5MM datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 130MA 6 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 96"L X 8"W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT U283 datasheet.pdf
CAP FILM 0.75UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf