NMB Technologies Corp. 3610VL-05W-B30-E00
3610VL-05W-B30-E00 picture photo
Mfg. Part Number
3610VL-05W-B30-E00
Brief Description
FAN AXIAL 92X25MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
3610VL-05W-B30-E00.pdf
Availability of 3610VL-05W-B30-E00
QUANTITY
3610VL-05W-B30-E00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3610VL-05W-B30-E00
Internal Part NumberEIS-3610VL-05W-B30-E00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
Product Training ModulesComputer Cooling in System Design
Thermal Simulation in Telecom Applications
Featured ProductVL Series Fans
3D Model3610VL-BXX.stp3610VL-BXX.prt3610VL-BXX.sldprt3610VL-BXX.igs
Series3610VL
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 92mm L x 92mm H x 25mm W
Air Flow61.1 CFM (1.73m³/min)
Static Pressure0.261 in H2O (65.0 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise38.5 dB(A)
Power (Watts)3.36W
RPM3600 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.140A
Voltage Range14 ~ 27.6VDC
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3610VL-05W-B30-E00
Related Links3610VL-05, 3610VL-05W-B30-E00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
3610VL-05W-B30-E00 Details Description
Related parts for 3610VL-05W-B30-E00
TEE FITTING LD5/CD5 OFF WHITE datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A 8DFN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 34V 19A TDSON-8 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR OPEN DRAIN SC-70 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 3.81MM datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.8A 54 MOHM SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.5K OHM 5% 30W datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE SKT datasheet.pdf