NMB Technologies Corp. 3610VL-05W-B39-B50
3610VL-05W-B39-B50 picture photo
Mfg. Part Number
3610VL-05W-B39-B50
Brief Description
FAN AXIAL 92X25MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
3610VL-05W-B39-B50.pdf
Availability of 3610VL-05W-B39-B50
QUANTITY
3610VL-05W-B39-B50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3610VL-05W-B39-B50
Internal Part NumberEIS-3610VL-05W-B39-B50
RoHS Information3610VL-05W-B39-B50 Material
Series3610VL
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 92mm L x 92mm H x 25mm W
Air Flow61.1 CFM (1.73m³/min)
Static Pressure0.261 in H2O (65.0 Pa)
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise38.5 dB(A)
Power (Watts)3.36W
RPM3600 RPM
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.140A
Voltage Range14 ~ 27.6VDC
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3610VL-05W-B39-B50
Related Links3610VL-05, 3610VL-05W-B39-B50 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
3610VL-05W-B39-B50 Details Description
Related parts for 3610VL-05W-B39-B50
CAP CER 10PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 3A DPAK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 33K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .050 THRUHL datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
OSC OCXO 12.8MHZ SNWV PC PIN datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 20% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP 56 UF 20% 50 V datasheet.pdf