NMB Technologies Corp. 3610VL-05W-B39-E50
3610VL-05W-B39-E50 picture photo
Mfg. Part Number
3610VL-05W-B39-E50
Brief Description
FAN AXIAL 92X25MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
3610VL-05W-B39-E50.pdf
Availability of 3610VL-05W-B39-E50
QUANTITY
3610VL-05W-B39-E50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3610VL-05W-B39-E50
Internal Part NumberEIS-3610VL-05W-B39-E50
Series3610VL
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 92mm L x 92mm H x 25mm W
Air Flow61.1 CFM (1.73m³/min)
Static Pressure0.261 in H2O (65.0 Pa)
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise38.5 dB(A)
Power (Watts)3.36W
RPM3600 RPM
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.140A
Voltage Range14 ~ 27.6VDC
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3610VL-05W-B39-E50
Related Links3610VL-05, 3610VL-05W-B39-E50 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
3610VL-05W-B39-E50 Details Description
Related parts for 3610VL-05W-B39-E50
RES SMD 130K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE I2C 8DIP datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 1.5V SOT-23-6 datasheet.pdf
RES SMD 2.87 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OSC SO 212.50MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT ENG KIT EXTENDED RANGE datasheet.pdf
PAK CABLE 6M TO 6 SMA 1675MM datasheet.pdf
Crystal 33.3333MHz 30ppm 12pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
15WB DUAL PLUG HOUSING 22CKT datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf