NMB Technologies Corp. 3612KL-05W-B30-E00
3612KL-05W-B30-E00 picture photo
Mfg. Part Number
3612KL-05W-B30-E00
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 92X32MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
3612KL-05W-B30-E00.pdf
Availability of 3612KL-05W-B30-E00
QUANTITY
3612KL-05W-B30-E00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3612KL-05W-B30-E00
Internal Part NumberEIS-3612KL-05W-B30-E00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
Product Training ModulesCooling Solutions
Computer Cooling in System Design
Thermal Simulation in Telecom Applications
RoHS Information3612KL-05W-B30-E00 Material
Standard Package60
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
Series3612KL
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 92mm L x 92mm H x 32mm W
Air Flow47.3 CFM (1.34m³/min)
Static Pressure0.165 in H2O (41.1 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise34 dB
Power (Watts)2.40W
RPM2600 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Current Rating0.100A
Voltage Range15 ~ 27.6VDC
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3612KL-05W-B30-E00
Related Links3612KL-05, 3612KL-05W-B30-E00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
3612KL-05W-B30-E00 Details Description
Related parts for 3612KL-05W-B30-E00
SWITCH KEYLOCK 19MM KEYCODE 050 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 7.8A IPAK datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR ADS5282 datasheet.pdf
IC CLK FREQ GEN PCIE 400MHZ datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 5NS 100TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
POT SLIDE 500K OHM .2W 60MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT SKT datasheet.pdf