| Internal Part Number | EIS-362A024-25-0 | |
| Standard Package | 25 | |
| Category | Cables, Wires - Management | |
| Family | Heat Shrink Boots, Caps | |
| Series | Thermofit 362A0 | |
| Type | Boot, Transition - Side Breakout, 30° | |
| Shell Size - Insert | 24 | |
| Features | - | |
| Color | Black | |
| Material | Elastomer, Semi-Rigid | |
| Large Diameter Supplied | 1.400" (35.6mm) | |
| Large Diameter Recovered | 0.720" (18.3mm) | |
| Small Diameter Supplied | 0.600" (15.2mm) | |
| Small Diameter Recovered | 0.340" (8.6mm) | |
| Large Recovered Length | 0.750" (19.1mm) | |
| Small Recovered Length | 1.620" (41.1mm) | |
| Total Length Supplied | - | |
| Total Length Recovered | 2.500" (63.5mm) | |