AVX Corporation 3640AC154KAT3A\SB
3640AC154KAT3A\SB picture photo
Mfg. Part Number
3640AC154KAT3A\SB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.15UF 1KV X7R 3640
Datasheet Download
3640AC154KAT3A\SB.pdf
Availability of 3640AC154KAT3A\SB
QUANTITY
3640AC154KAT3A\SB Order Process
Ship out your order
Specifications of 3640AC154KAT3A\SB
Internal Part NumberEIS-3640AC154KAT3A\SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case3640 (9110 Metric)
Size / Dimension0.360" L x 0.402" W (9.14mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3640AC154KAT3A\SB
Related Links3640AC15, 3640AC154KAT3A\SB Datasheet, AVX Corporation Distributor
3640AC154KAT3A\SB Details Description
Related parts for 3640AC154KAT3A\SB
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 6WSON datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 42.2K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.5A 6WDFN datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
T SLOT CONTACT ASSY 31544 datasheet.pdf
BERG II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
250 TB SPR PLU W/LEVER datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf