AVX Corporation 3640GC103KATRE
3640GC103KATRE picture photo
Mfg. Part Number
3640GC103KATRE
Brief Description
CAP CER 10000PF 2KV X7R 3640
Datasheet Download
3640GC103KATRE.pdf
Availability of 3640GC103KATRE
QUANTITY
3640GC103KATRE Order Process
Ship out your order
Specifications of 3640GC103KATRE
Internal Part NumberEIS-3640GC103KATRE
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case3640 (9110 Metric)
Size / Dimension0.360" L x 0.402" W (9.14mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3640GC103KATRE
Related Links3640GC1, 3640GC103KATRE Datasheet, AVX Corporation Distributor
3640GC103KATRE Details Description
Related parts for 3640GC103KATRE
RES CAP BLEEDER 30K OHM 5% 22W datasheet.pdf
IC ADC DUAL 10BIT 25MSPS 64QFN datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 4.4VA THRU HOLE datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 10% 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 113 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
FRONT PROTECTION COVER FOR SF2B datasheet.pdf
CONN BOTTOM 13POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf