AVX Corporation 3640HC123KAT3A\SB
3640HC123KAT3A\SB picture photo
Mfg. Part Number
3640HC123KAT3A\SB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.012UF 3KV X7R 3640
Datasheet Download
3640HC123KAT3A\SB.pdf
Availability of 3640HC123KAT3A\SB
QUANTITY
3640HC123KAT3A\SB Order Process
Ship out your order
Specifications of 3640HC123KAT3A\SB
Internal Part NumberEIS-3640HC123KAT3A\SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.012µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated3000V (3kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case3640 (9110 Metric)
Size / Dimension0.360" L x 0.402" W (9.14mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3640HC123KAT3A\SB
Related Links3640HC12, 3640HC123KAT3A\SB Datasheet, AVX Corporation Distributor
3640HC123KAT3A\SB Details Description
Related parts for 3640HC123KAT3A\SB
IC DEBOUNCER SWITCH OCTAL 20SSOP datasheet.pdf
LENS SET ROUND WHITE 3PCS datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 9POS PCB TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 2.52K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf