Sumida Corporation CR75-820KC
CR75-820KC picture photo
Mfg. Part Number
CR75-820KC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 82UH 780MA 370 MOHM
Datasheet Download
CR75-820KC.pdf
Availability of CR75-820KC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CR75-820KC Order Process
Ship out your order
Specifications of CR75-820KC
Internal Part NumberEIS-CR75-820KC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCR75
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance82µH
Tolerance±10%
Current Rating780mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)370 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant10MHz
Operating Temperature-30°C ~ 100°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR75-820KC
Related LinksCR75-, CR75-820KC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CR75-820KC Details Description
Related parts for CR75-820KC
MODULE 802.15.4 1MW W/CHIP ANT datasheet.pdf
LIGHT INDICATOR ELEMENT MSTB datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 310MA 2.3 OHM TH datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 50POS .156 GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 91 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 453 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANSFORMER LAN datasheet.pdf
CABLE PLUG 4POLE datasheet.pdf
Connector Socket 21 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 102 TYP datasheet.pdf
CRYSTAL 12.00 MHZ 16.0PF SMD datasheet.pdf