AVX Corporation 3640KA390KAT3A
3640KA390KAT3A picture photo
Mfg. Part Number
3640KA390KAT3A
Brief Description
CAP CER 39PF 5KV NP0 3640
Datasheet Download
3640KA390KAT3A.pdf
Availability of 3640KA390KAT3A
QUANTITY
3640KA390KAT3A Order Process
Ship out your order
Specifications of 3640KA390KAT3A
Internal Part NumberEIS-3640KA390KAT3A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated5000V (5kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case3640 (9110 Metric)
Size / Dimension0.360" L x 0.402" W (9.14mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3640KA390KAT3A
Related Links3640KA3, 3640KA390KAT3A Datasheet, AVX Corporation Distributor
3640KA390KAT3A Details Description
Related parts for 3640KA390KAT3A
CONN 600MCM AWG #3/8 datasheet.pdf
IC CTRLR HOTPLUG PCI DUAL 28SSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28UQFN datasheet.pdf
CONN HEADER 68POS 1MM GOLD SMD datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf