AVX Corporation 3640KA680JAT3A
3640KA680JAT3A picture photo
Mfg. Part Number
3640KA680JAT3A
Brief Description
CAP CER 68PF 5KV NP0 3640
Datasheet Download
3640KA680JAT3A.pdf
Availability of 3640KA680JAT3A
QUANTITY
3640KA680JAT3A Order Process
Ship out your order
Specifications of 3640KA680JAT3A
Internal Part NumberEIS-3640KA680JAT3A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated5000V (5kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case3640 (9110 Metric)
Size / Dimension0.360" L x 0.402" W (9.14mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3640KA680JAT3A
Related Links3640KA6, 3640KA680JAT3A Datasheet, AVX Corporation Distributor
3640KA680JAT3A Details Description
Related parts for 3640KA680JAT3A
RELAY TELECOM DPDT 2A 4.5V datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 3.81MM datasheet.pdf