AVX Corporation 3640WA271JAT9A
3640WA271JAT9A picture photo
Mfg. Part Number
3640WA271JAT9A
Brief Description
CAP CER 270PF 2.5KV NP0 3640
Datasheet Download
3640WA271JAT9A.pdf
Availability of 3640WA271JAT9A
QUANTITY
3640WA271JAT9A Order Process
Ship out your order
Specifications of 3640WA271JAT9A
Internal Part NumberEIS-3640WA271JAT9A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package36
Series-
PackagingBulk
Capacitance270pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2500V (2.5kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case3640 (9110 Metric)
Size / Dimension0.360" L x 0.402" W (9.14mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3640WA271JAT9A
Related Links3640WA2, 3640WA271JAT9A Datasheet, AVX Corporation Distributor
3640WA271JAT9A Details Description
Related parts for 3640WA271JAT9A
TRIMMER 100K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV 50MA 8SOIC datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 20W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 30.9 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1A 200 MOHM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC SMA datasheet.pdf
OSC XO 16.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 250A DO205 datasheet.pdf