| Internal Part Number | EIS-364A595BL | |
| Standard Package | 50 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Coaxial Connectors (RF) | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Connector Style | BNC | |
| Connector Type | Jack, Female Socket | |
| Contact Termination | Solder | |
| Shield Termination | Solder | |
| Impedance | 50 Ohm | |
| Mounting Type | Panel Mount, Bulkhead; Through Hole, Right Angle | |
| Cable Group | - | |
| Fastening Type | Bayonet Lock | |
| Frequency - Max | 4GHz | |
| Features | Board Guide, Isolated | |
| Housing Color | White | |
| Ingress Protection | - | |
| Body Material | Brass | |
| Body Finish | Nickel | |
| Center Contact Material | Phosphor Bronze | |
| Center Contact Plating | Gold | |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP) | |
| Voltage Rating | 500V | |
| Operating Temperature | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 364A595BL | |
| Related Links | 364A, 364A595BL Datasheet, Winchester Electronics Distributor | |