Aries Electronics, Inc. 37-0518-11H
37-0518-11H picture photo
Mfg. Part Number
37-0518-11H
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN SOCKET SIP 37POS GOLD
Datasheet Download
37-0518-11H.pdf
Availability of 37-0518-11H
QUANTITY
37-0518-11H Order Process
Ship out your order
Specifications of 37-0518-11H
Internal Part NumberEIS-37-0518-11H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
Series518
PackagingBulk
TypeSIP
Number of Positions or Pins (Grid)37 (1 x 37)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10µin (0.25µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesOpen Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostGold
Contact Finish Thickness - Post10µin (0.25µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-
Termination Post Length0.125" (3.18mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)37-0518-11H
Related Links37-05, 37-0518-11H Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
37-0518-11H Details Description
Related parts for 37-0518-11H
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 3KV RADIAL datasheet.pdf
MONITOR FILTER 14-16"CRT/15" LCD datasheet.pdf
CAP CER 240PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 560K OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 980MA 450 MOHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf