Rohm Semiconductor MCR01MZPF6200
MCR01MZPF6200 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MZPF6200
Brief Description
RES SMD 620 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MZPF6200.pdf
Availability of MCR01MZPF6200
QUANTITY
MCR01MZPF6200 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MZPF6200
Internal Part NumberEIS-MCR01MZPF6200
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)620
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MZPF6200
Related LinksMCR01M, MCR01MZPF6200 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MZPF6200 Details Description
Related parts for MCR01MZPF6200
CAP ALUM 5600UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 39K OHM 2W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 205K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 3.5"L X 1.38"W datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 2.64A 30 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN datasheet.pdf