3M 371-YELLOW-48MMX100M
371-YELLOW-48MMX100M picture photo
Mfg. Part Number
371-YELLOW-48MMX100M
Manufacturer
Product Category
Tape
Brief Description
TAPE SEALING INDUST 48MMX100M
Datasheet Download
371-YELLOW-48MMX100M.pdf
Availability of 371-YELLOW-48MMX100M
QUANTITY
371-YELLOW-48MMX100M Order Process
Ship out your order
Specifications of 371-YELLOW-48MMX100M
Internal Part NumberEIS-371-YELLOW-48MMX100M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDate Code Decipher
MSDS Material Safety Datasheet255,3zz,37zz,3875 MSDS
Standard Package36
Category Tapes, Adhesives
FamilyTape
SeriesScotch® 371
PackagingRoll
Tape TypeBox Sealing - Industrial
AdhesiveRubber
Backing, CarrierPolypropylene Film
Thickness0.0019" (1.9 mils, 0.048mm)
Thickness - Adhesive-
Thickness - Backing, Carrier, Liner-
Width1.89" (48.00mm)
Length328' (100m) 109.3 yds
ColorYellow
UsagePackaging, Sealing, Splicing
Temperature Range-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)371-YELLOW-48MMX100M
Related Links371-YELLOW, 371-YELLOW-48MMX100M Datasheet, 3M Distributor
371-YELLOW-48MMX100M Details Description
Related parts for 371-YELLOW-48MMX100M
CAP ALUM 18UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 200MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
IC RF LNA GPS/GNSS 4WLP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf