3M 375-CLEAR-72MMX50M
375-CLEAR-72MMX50M picture photo
Mfg. Part Number
375-CLEAR-72MMX50M
Manufacturer
Product Category
Tape
Brief Description
TAPE BOX SEALING 72MMX50M CLEAR
Datasheet Download
375-CLEAR-72MMX50M.pdf
Availability of 375-CLEAR-72MMX50M
QUANTITY
375-CLEAR-72MMX50M Order Process
Ship out your order
Specifications of 375-CLEAR-72MMX50M
Internal Part NumberEIS-375-CLEAR-72MMX50M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDate Code Decipher
MSDS Material Safety Datasheet375 MSDS
Standard Package24
Category Tapes, Adhesives
FamilyTape
SeriesScotch® 375
PackagingRoll
Tape TypeBox Sealing - Superior Performance
AdhesiveRubber
Backing, CarrierPolypropylene Film
Thickness0.0031" (3.1 mils, 0.079mm)
Thickness - Adhesive0.0011" (1.1 mils, 0.028mm)
Thickness - Backing, Carrier, Liner0.0020" (2.0 mils, 0.051mm)
Width2.83" (72.00mm)
Length164' (50.0m) 54.7 yds
ColorClear
UsagePackaging, Sealing, Splicing
Temperature Range-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)375-CLEAR-72MMX50M
Related Links375-CLEAR, 375-CLEAR-72MMX50M Datasheet, 3M Distributor
375-CLEAR-72MMX50M Details Description
Related parts for 375-CLEAR-72MMX50M
IC OPAMP VFB 32MHZ RRO 8HMSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
DIP CABLE - HDP10H/AE10G/HDP10H datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 68POS .050 SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.2V 36W datasheet.pdf
TRANS NPN 50V BIPOLAR SC75-3 datasheet.pdf