Recom Power RPR30-11005S-1B
RPR30-11005S-1B picture photo
Mfg. Part Number
RPR30-11005S-1B
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 30W 40-160VIN 05VOUT
Datasheet Download
RPR30-11005S-1B.pdf
Availability of RPR30-11005S-1B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RPR30-11005S-1B Order Process
Ship out your order
Specifications of RPR30-11005S-1B
Internal Part NumberEIS-RPR30-11005S-1B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPR30
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)40V
Voltage - Input (Max)160V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.45" H (50.8mm x 40.6mm x 11.4mm)
Operating Temperature-45°C ~ 85°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPR30-11005S-1B
Related LinksRPR30-1, RPR30-11005S-1B Datasheet, Recom Power Distributor
RPR30-11005S-1B Details Description
Related parts for RPR30-11005S-1B
BINDING POST MICROVOLT BLACK datasheet.pdf
Connector Receptacle 25 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 13POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
POT 250K OHM 1/4W CARBON LOG datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 40POS PCB STR datasheet.pdf