3M 3750-CLEAR-48MMX50M-BULK
3750-CLEAR-48MMX50M-BULK picture photo
Mfg. Part Number
3750-CLEAR-48MMX50M-BULK
Manufacturer
Product Category
Tape
Brief Description
TAPE HEAVY DUTY SEALING 48MMX50M
Datasheet Download
3750-CLEAR-48MMX50M-BULK.pdf
Availability of 3750-CLEAR-48MMX50M-BULK
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
3750-CLEAR-48MMX50M-BULK Order Process
Ship out your order
Specifications of 3750-CLEAR-48MMX50M-BULK
Internal Part NumberEIS-3750-CLEAR-48MMX50M-BULK
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDate Code Decipher
MSDS Material Safety Datasheet3750 Clear MSDS
Standard Package36
Category Tapes, Adhesives
FamilyTape
SeriesScotch-Weld™ 3750
PackagingRoll
Tape TypeBox Sealing
AdhesiveRubber
Backing, CarrierPolypropylene Film
Thickness-
Thickness - Adhesive-
Thickness - Backing, Carrier, Liner-
Width1.89" (48.00mm)
Length164' (50.0m) 54.7 yds
ColorClear
UsagePackaging, Sealing, Splicing
Temperature Range-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3750-CLEAR-48MMX50M-BULK
Related Links3750-CLEAR-4, 3750-CLEAR-48MMX50M-BULK Datasheet, 3M Distributor
3750-CLEAR-48MMX50M-BULK Details Description
Related parts for 3750-CLEAR-48MMX50M-BULK
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 EXTEND datasheet.pdf
FUSE 6A 240V BRITISH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES SMD 0.036 OHM 5% 1W 2615 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 20A datasheet.pdf
CABLE SOCKET 3POLE datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 785MA 290 MOHM TH datasheet.pdf
QKE II FEMALE datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf