| Internal Part Number | EIS-37FBF1-CAAW1N | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Switches | |
| Family | Pushbutton Switches | |
| Series | 37F | |
| Packaging | Bulk | |
| Type | Piezo | |
| Circuit | SPST-NO | |
| Switch Function | Off-Mom | |
| Current Rating | 150mA (AC/DC) | |
| Voltage Rating - AC | 24V | |
| Voltage Rating - DC | 24V | |
| Actuator Type | Round, Button, Flush | |
| Color - Actuator/Cap | Natural | |
| Illumination Type, Color | - | |
| Illumination Voltage (Nominal) | - | |
| Mounting Type | Panel Mount, Front | |
| Termination Style | Wire Leads | |
| Ingress Protection | IP68 - Dust Tight, Waterproof | |
| Features | Sealed - Fully, Vandal Resistant | |
| Panel Cutout Dimensions | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |