Avago Technologies US, Inc. ACPL-072L-060E
ACPL-072L-060E picture photo
Mfg. Part Number
ACPL-072L-060E
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Logic Output
Brief Description
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 8SO
Datasheet Download
ACPL-072L-060E.pdf
Availability of ACPL-072L-060E
QUANTITY
ACPL-072L-060E Order Process
Ship out your order
Specifications of ACPL-072L-060E
Internal Part NumberEIS-ACPL-072L-060E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMult Device Design Changes 10/Nov/2015
PCN PackagingMultiple Devices Marking/Labeling 07/Aug/2013
Marking/Labeling Revision B 14/Jan/2014
Standard Package100
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Logic Output
Series-
PackagingTube
Number of Channels1
Inputs - Side 1/Side 21/0
Voltage - Isolation3750Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min)10kV/µs
Input TypeLogic
Output TypePush-Pull, Totem Pole
Current - Output / Channel10mA
Data Rate25MBd
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)40ns, 40ns
Rise / Fall Time (Typ)9ns, 8ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ)-
Current - DC Forward (If) (Max)-
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V, 4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACPL-072L-060E
Related LinksACPL-07, ACPL-072L-060E Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
ACPL-072L-060E Details Description
Related parts for ACPL-072L-060E
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18DIP datasheet.pdf
PHOTOINTERRUPTER OPIC SLOT 2.0MM datasheet.pdf
RES SMD 56.2K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 33.2 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf