Grayhill, Inc. 37FBR1-AAW2241N
37FBR1-AAW2241N picture photo
Mfg. Part Number
37FBR1-AAW2241N
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 0.15A 24V
Datasheet Download
37FBR1-AAW2241N.pdf
Availability of 37FBR1-AAW2241N
QUANTITY
37FBR1-AAW2241N Order Process
Ship out your order
Specifications of 37FBR1-AAW2241N
Internal Part NumberEIS-37FBR1-AAW2241N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
Series37F
PackagingBulk
TypePiezo
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating150mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC24V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button, Flush
Color - Actuator/CapNatural
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleWire Leads
Ingress ProtectionIP68 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesSealed - Fully, Vandal Resistant
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mechanical Life50,000,000 Cycles
Electrical Life50,000,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)37FBR1-AAW2241N
Related Links37FBR1-, 37FBR1-AAW2241N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
37FBR1-AAW2241N Details Description
Related parts for 37FBR1-AAW2241N
DIODE GEN PURP 600V 2A SMA datasheet.pdf
IC DAC 8BIT OCTAL 2-QUAD 24DIP datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.425" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 47 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS PIN datasheet.pdf
Connector Socket 47 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS SQ FLNG W/SCKT datasheet.pdf